Sportowe zakłady bukmacherskie stanowią przestrzeń mierzenia się jednostek ze skwantyfikowaną rzeczywistością społeczną. Gracze odnoszą się bowiem do wyrażonych liczbowo potencjałów sportowych danych sportowców/sportowczyń/drużyn (sformułowanych w postaci tabel i statystyk) oraz ich szans zwycięstwa w konfrontacji z określonymi przeciwnikami (sformułowanych w postaci kursów bukmacherskich). Zadanie osób biorących udział w zakładach polega na wybraniu określonego wydarzenia sportowego, przeanalizowaniu go, wytypowaniu jego rozstrzygnięcia oraz ocenieniu czy przypisany mu przez bukmachera kurs jest na tyle atrakcyjny, aby postawić na nie swoje pieniądze. W efekcie przed graczami stoi pytanie nie tylko o to, czy algorytmiczny świat zakładów rzetelnie odwzorowuje rzeczywistość świata sportu, ale również o to, w jaki sposób wykorzystać ten fakt dla zysku ekonomicznego.
Ramą teoretyczną dla niniejszej prezentacji jest teoria praktyk (społecznych). Opierając się na fundamentalnych dla niej tezach o realizowaniu się życia społecznego poprzez działania (Shove, Pantzar& Watson) oraz o konstelacyjności praktyk społecznych (Schatzki), wystąpienie skupia się na dwóch aspektach związanych ze sportowo-bukmacherskimi danymi.
Przede wszystkim pochyla się nad działaniami podejmowanymi przez graczy wobec ilości danych i ich złożoności. W tym kontekście wyodrębnione zostały strategie oparte na: (1) wiedzy potocznej, (2) analizie, (3) emocjach oraz (4) sztuczkach. W dalszej kolejności przygląda się natomiast „istotnym Innym” procesu obstawiania – ludzkim i nie-ludzkim aktorom włączanym w proces obstawiania wyników wydarzeń sportowych. Z jednej strony ukazuje rolę odgrywaną przez ekspertów bukmacherskich i osoby bliskie (rodzina, znajomi, partner/ka), z drugiej zaś uwydatnia rangę szeroko rozumianych narzędzi – tabel, wyszukiwarek czy aplikacji mobilnych.
Prezentacja oparta jest na analizie trzydziestu wywiadów pogłębionych przeprowadzonych z osobami regularnie uprawiającymi sportowe zakłady bukmacherskie (tzw. regular sports bettors) oraz dziesięciu wywiadów eksperckich z przedstawicielami branży bukmacherskiej oraz jego otoczenia społecznego.
„Te statystyki nie biorą się z sufitu”. Granie (z) danymi bukmacherskimi
Written by ptsadmin
Grupa tematyczna: G45
Wokół rzeczywistości zalgorytmizowanej – aspekty społeczne, kulturowe, ekonomiczne i polityczne
Słowa kluczowe: zakłady bukmacherskie, teoria praktyk, praktyki społeczne, socjologia sportu, ryzyko, kwantyfikacja, zapośredniczenia
Prelegent: Przemysław Nosal